in

Spermin Yumurtaya Girdiğini Nasıl Anlarız?

Spermin Yumurtaya Girdiğini Nasıl Anlarız?

Merhaba değerli okuyucularımız. Bu yazımızda çok garip bir soru olun spermin yumurtaya girdiğini nasıl anlarız yada spermin yumurtaya girmesi hissedilir mi sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Evli olmayanlar yada anne baba olmayanlar veyahut çocuk sahibi olmayanlar için oldukça kafa karıştırıcı bu soruya yanıt vermeden önce bilmemiz gereken bir kaç önemli nokta vardır. Gelin şimdi bu önemli noktalara bir açıklık getirelim sonrasında ise sorumuza yanıt verelim.

Spermin yumurtaya girmesi ne demektir?

Kafa karıştırmadan bu soruya yanıt verelim. Spermin yumurtaya girmesi demek hamilelik sürecinin başladığı anlamını taşır. Yani sperm yumurtayı dölleyerek yani yumurtaya girerek hamileliği başlatır.

Spermin Yumurtaya Girdiğini Nasıl Anlarız?

Bu birleşmeden sonra gebeliğin ilk ürünü olan embriyo oluşur ve embriyo anne rahmine yerleşerek hamileliği başlatır. Bu yerleşme sırasında yerleşme kanaması da görülebilir. Kısaca spermin yumurtaya girmesi hamile kalındığı anlamına gelir.

Sperm yumurtaya ne zaman girer?

Bu soru kafaları karıştırabilir esasında ancak şöyle ifade edelim hemen. Sperm cinsel birleşmeyle birlikte kadın yumurtalıklarına ulaşıp hemen döllenmeyi gerçekleştirebileceği gibi, cinsel birleşme gerçekleştikten sonrada döllenmeyi gerçekleştirebilir. Spermler kadın rahminde 72 saat canlı kalabilirler. Özetle döllenme cinsel birleşmeyle birlikte hemen oluşmayabilir.

Peki spermin yumurtaya girdiğini nasıl anlarız?

Gelelim asıl konu başlığımıza yani sorumuzun cevabına. Spermin yumurtaya girdiğini nasıl anlarız sorusu kafası karışık bir çok bayan ve erkek tarafından sorulabilmektedir. Bu soruların temelinde ise şu vardır ki korunmasız cinsel ilişki yaşanmasıdır. Hamile kalmak isteyenler korunmasız ilişki yaşamaları gayet normalken hamile kalmak istemeyenlerin korunmasız ilişki yaşamaları pek tercih edilmez. Her durum da da acaba hamile kaldım mı sorusu oluşur.  Böyle bir durumda akla ikinci soru gelir ki bu da kadın rahmine giden spermin yumurtaya girdiğini nasıl anlarız? sorusudur. Gelin şimdi sorumuza net bir cevap verelim.

Spermin Yumurtaya Girdiğini Nasıl Anlarız?

Bir spermin bir yumurtayla birleşmesine döllenme adı verilir. Bu döllenme mikro ölçekte gerçekleşir. Yani bir spermi yada yumurtayı zaten mikroskopla ancak görebiliyoruz bunların da birleşmesi mikro ölçekte gerçekleşmektedir. Böyle mikro yani çok küçük bir ölçekte gerçekleşen döllenmeyi yani spermin yumurtaya girdiğini normal yaşantımızda hemen anlamamız mümkün değildir. Özetleyecek olursak spermin yumurtaya girdiğini kısa vadede anlayamayız. Ancak bunu anlayabilmenin çok kolay başka bir yolu var şimdi ondan bahsedelim.

Peki spermin yumurtaya girdiğini ne zaman anlarız?

Kafamızı çok karıştırmaya gerek yok. Spermin yumurtaya girmesi demek zaten kadının hamile kalması demektir. Yani adet gününüz geçtiyse ve hamilelik testi yaptığınızda hamileyseniz spermin yumurtaya girdiğini anlayabiliriz. Ancak bizim sorumuz genelde cinsel birliktelikte ve hemen sonrasında bunun anlaşılıp anlaşılmayacağı üzerinedir. Burada yazdıklarımızdan anlaşılacağı üzere spermin yumurtaya girdiğini hamile kaldığımızda ancak anlayabiliriz.

Spermin yumurtaya girdiği hissedilir mi?

Yukarıda da aslında yazdık ama burada da yazalım. Sperm ve yumurta zaten mikroskopla görülebilen çok küçük hücrelerdir. Bunların birleşmesini bir erkeğin yada kadının hissetmesi mümkün değildir.

Özetleyecek olursak, spermin yumurtaya girdiğini yani döllenme olduğunu ilişki sırasında ve hemen sonrasında anlamamız yada hissetmemiz mümkün değildir. Bunu anlayabilmemizin tek yolu adet gecikmesi sonrası hamilelik testi yaparak döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini yani hamile kalıp kalmadığımızı anlamak yoluyla mümkün olmaktadır.

Bu konuyla aklınıza takılanları mutlaka yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Bir başka yazımızda görüşmek ümidiyle. Hoşça kalın.

Yazar: Ruj v Oje

Yazılarımız ruj v oje ekibi tarafından özenle hazırlandıktan sonra editörlerimiz tarafından kontrol edilerek yayınlanır. Yazılarımızla ilgili her türlü soru görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Unutmayın her kadın güzeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir