in

Oryal Nedir Ve Evde Oryal Nasıl Kullanılır?

Oryal Nedir Ve Evde Oryal Nasıl Kullanılır?

Saç rengini açmak için kullanılan oryal nedir? Oryal, genel anlamda saçların pigmenti ile etkileşime giren ve bu kapsamda saçların renginin açılmasında kullanılan bir kimyasal olarak adlandırılabilir. Bu madde saç rengini açmak için kullanıldığı gibi aynı zamanda boyaların içerisine katılarak saçın kendi renginin açılmasını sağlamakta ve yeni boyanacak rengin saçta tutunmasına yardımcı olmaktadır.

Oryalın kullanımında da iki farklı yöntem bulunmaktadır. Oryal hem toz hem de sıvı olarak kullanılabilen ve bu şekilde satışı gerçekleştirilen bir madde olarak bilinmektedir. Saçlarının rengini açmak isteyen kadınlar kuaföre fazla para vermektense evde kendileri bu yöntemi uygulayarak bir yenilik yapmayı tercih edebilirler. Hazırlanışı farklı olan oryal evde de uygulanabilir fakat güçlü bir kimyasal olduğu için kullanımı esnasında dikkatli olunmalıdır.

Evde Oryal Hazırlamanın ve Kullanmanın Adımları

Oryal Nedir Ve Evde Oryal Nasıl Kullanılır?

Evde oryal saç açma için kullanılabilir. Bu anlamda hazırlama ve kullanma adımları iyi bilinmelidir. Oryal toz halinde ise hazırlanma üreci şu şekilde gerçekleştirilebilir;

  1. Öncelikle hazırlanacak olan karşım saçın bir bölümünde denenmeli ve 72 saat alerjik reaksiyon riskine karşı beklenmelidir. 
  2. Eldiven giyilerek işe başlanmalıdır. Aksi takdirde eller oryalden ötürü zarar görebilmektedir.
  3. Saç boyama için kullanılan plastik bir kâse içerisinde saç boyuna ve gürlüğüne bağlı olarak oryal konulmalıdır. Bu orta boy bir saç için 2 yemek kaşığı yani yaklaşık 15 – 20 gr şeklinde olabilir.
  4. Oryal üzerine de yine bir çay bardağı yani 100 ml civarında oksidan ilave edilmelidir. Daha kahveye yakın bir ton elde edilmek isteniyorsa 6 derecelik, yoğun açık sarı elde edilmek isteniyorsa da 9 derecelik oksidan tercih edilebilir.
  5. Saç boyama fırçası ile iyice karıştırılan bu karışım, enseden başlanarak tüm saça yedirilmeli, saçın açılmak istenen rengine göre beklenme süresi uygulanmalıdır.
  6. Ardından saç yıkanmalı ve her zamanki gibi şekillendirilmelidir.

Oryal Saçta Ne Kadar Kalmalı?

Oryal Nedir Ve Evde Oryal Nasıl Kullanılır?

Kimyasal bir içerik barındıran oryal açıcının saçta kalma süresi saçın kendi rengine ve ulaşılmak istenen renge göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda genel bir bekleme süresi 20 dk olarak belirlenmiştir. Fakat süre içerisinde kontrollü olmakta fayda vardır. Çünkü oryal kimyasal formülü oldukça karmaşık yapılardadır ve fazla bekletildiğinde saçta zararlar meydana getirebilmektedir.

Bu anlamda oryal kullanırken saçta bekleme sürsi gözetim altında gerçekleştirilmelidir. Gözlemde dikkat edilmesi gereken noktanın ilki saçın direncidir. Saç çekildiğinde lastik gibi uzuyor ise yanmış demektir. Bu noktaya gelmeden saç oryalden arındırılmalıdır. 

Oryal Kullanmak Ne İşe Yarar?

Oryal kullanmak kısa yoldan saç rengini açamk isteyenlerin tercih ettiği bir uygulama olarak görülebilir. Bu kapsamda saç renginden memnun olmayıp daha açık renk bir saç tercih eden kişiler evde oryal kullanmayı deneyimleyebilirler. Bunun yanında saçın olması istenen renk daha açık bir renk ise ve saç da çok koyu renk ise yine oryalden yardım alınabilir. Bu noktada öncelikli olarak saçın oryal ile renginin açılması ardından talep edilen boya ile boyanması gerçekleştirilmektedir.

Genel olarak bakıldığında oryal saçın pigmentleri üzerinde gerçekleştirilen kimyasal bir işlem olup saçları daha açık renge ulaştırmak amacı ile kullanılmaktadır.

Oryal Saçı Yakar Mı?

Oryal Nedir Ve Evde Oryal Nasıl Kullanılır?

Oryal kimyasal bir madde olduğu için saçı yakma olasılığı yüksektir. Bunun haricinde saçı yakmasa bile saça zarar verme durumu da mevcuttur.  Bu nedenle evde uygulaması yapılacaksa dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. 

Öncelikle evde hazırlanan karışımda oryal oksidan oranı dikkatli şekilde ayarlanmalıdır. Aksi takdirde çok kısa bir süre içerisinde saçta yanmaya bağlı kopmalar gerçekleşebilir. Bunun dışında oryalin saçta bekleme süresi de saçın yanmaması için en önemli unsurlardan biridir. Bu anlamda 30 dakikanın üzerinde tutulmaması önerilmektedir.

Oryal Kullanırken Saçın Zarar Görmemesi İçin Neler Yapılmalı?

Oryal kullanırken saçın zarar görmemesi için kullanım öncesinde saça bakım yağları ile uygulama yapılabilir. Bu kapsamda zeytinyağı, argan yağı gibi ürünler ile yapılan saç bakım maskeleri saçın zarar görmesinin bir nebze de olsun önüne geçebilmektedir. Uygulama sonrasında düzenli saç bakımı sağlanarak yıpranmaların önüne geçilebilir. 

Bu yazımızda da sizlere oryal hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bir başka yazımızda görüşmek ümidiyle. Hoşça kalın.

Yazar: Ruj v Oje

Yazılarımız ruj v oje ekibi tarafından özenle hazırlandıktan sonra editörlerimiz tarafından kontrol edilerek yayınlanır. Yazılarımızla ilgili her türlü soru görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Unutmayın her kadın güzeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir