in

Ne Kadar Zamanda Vücut Şekil Alır?

Ne Kadar Zamanda Vücut Şekil Alır?

Vücut geliştirmeye yeni başlayanların merak ettiği bir konu da ne kadar zamanda vücut şekil alır? Her ay maksimum 1 kg kas kütlesi kazanılır. Dolayısı ile genellikle 6 aylık bir süreçte vücut tamamen şekil almış olur. 6 ayda 6 kg kas kütlesi kazanmış olursunuz ve bu oldukça ciddi bir gelişimdir. İlk kez fitness yapan kişiler için ilk hafta zorlayıcı olabilir. Ancak bu durum son derece normaldir. Kilolu veya cılız bir vücut yapısına sahipseniz sizler de belirli süre içerisinde vücudunuzun şekil almasını sağlayabilirsiniz.

Vücudu şekillendirmek için günümüzde pek çok uygulama bulunuyor. Telefona ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamalar sayesinde 3-6 ay arasında ciddi bir fark göreceksiniz. Ancak sporu düzenli yapmak ve sağlıklı beslenerek vücudun şekil almasını sağlamak gerekir. Eğer kısa sürede vücudunuzun şekil almasını istiyorsanız spor salonlarına gitmelisiniz. Spora başlarken vücut kitle endeksi ölçülerek spor hocanız sizin için uygun bir program hazırlayacaktır. Bu sayede verimli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız.

Kadınların Vücut Gelişimi Ne Kadar Sürer?

Ne Kadar Zamanda Vücut Şekil Alır?

Yapılan araştırmaya göre kadınların vücudu 3 ay içerisinde şekil alır. Spor yapmaya başlayan herkes vücudun gelişim sürecini merak eder. Özellikle vücudu şekillendirirken sağlıklı beslenmek gerekir. Düzenli antrenman yaparak spor hocanızın program da belirttiği şekilde spor yapmalısınız. Eğer evde tek başına spor yaparak vücudunuzu şekillendirmek istiyorsanız pek çok aplikasyonu ücretsiz indirebilirsiniz.

Vücudun Gelişimi İçin Antrenman

Vücudu geliştirmek için yapılan antrenmanlar da ağırlık kaldırmak son derece önemlidir. Vücudu çalışan pek çok spor hareketleri yapıldıktan sonra ağırlık kaldırmak kısa sürede vücudun sıkılaşmasını sağlar. Dolayısı ile 3 ay gibi bir sürede kişinin kas kütlesinde değişkenlik söz konusu olur. İlk zamanlar da ağırlık kaldırmak kol, bacak veya sırtta ağrı yapabilir. Fakat düzenli olarak ağırlık kaldırarak egzersiz yapmak vücut gelişimine katkıda bulunur.

Vücudu şekillendirmek için antrenman ve beslenme en önemli husustur. Kasların onarımı ve kilo vererek vücudun şekillenmesi için beslenme programı yapılmalıdır. Bunun için bir diyetisyen veya spor salonunda varsa diyetisyenden destek alabilirsiniz. 

Vücudu Şekillendirmek İçin Dinlenmek Önemlidir!

Ne Kadar Zamanda Vücut Şekil Alır?

İnsan vücudunun gelişimi için dinlenmek oldukça önemlidir. Vücudun dinlenmesi ve kendine gelmesi için günde en az 7 saat verimli uyumak gerekir. Özellikle spor yapan kişilerin yeteri kadar uyuması şarttır. Vücudun şekil alması için günde 12 saat uyunması gerekmektedir. Ayrıca vücudun büyüme hormonunu salgılaması için en geç saat gece 12’de yatağa girmiş olunması önerilmektedir. 

Vücudun Şekil Alması Ne Kadar Sürer?

Vücudun şekil alması 6-12 ay kadar sürmektedir. Altyapısı olmayan kişiler ya da aşırı zayıf olan kişiler için bu süreç zor olabilir. Kilolu olan kişiler 6 ayda vücudunu şekillendirirken, çok zayıf olan kişiler 12 ayda vücudunu şekillendiriyor. Bu makalemizde ne kadar zamanda vücut şekil alır? ile ilgili tüm bilgiler yer almaktadır.

Bir başka yazımızda görüşmek ümidiyle. Hoşça kalın.

Yazar: Ruj v Oje

Yazılarımız ruj v oje ekibi tarafından özenle hazırlandıktan sonra editörlerimiz tarafından kontrol edilerek yayınlanır. Yazılarımızla ilgili her türlü soru görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Unutmayın her kadın güzeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir