in

İpek Kirpik Abdest Geçirir Mi?

İpek Kirpik Abdest Geçirir Mi?

İpek kirpik abdest geçirir mi, gusül abdestim olur mu? sorusu bir çok kadının kafasını kurcalayan önemli bir soru. Bu konuda detaylı araştırma yaptım ve edindiğim bilgileri sizinle paylaşayım. Bu sorununun altında yatan esas neden ise gusül abdesti şartları arasında yer alan toplu iğne ucu kuru yer kalmayacak şekilde vücudun yıkanması gerekliliğidir. Biz elbette ki dini bir alim değiliz o yüzden bu konunun bize bakan yönünü sizlere anlatacağım.

Öncelikle dini yönden bildiklerimiz şunlar. Gusül abdestinin tam olabilmesi için vücudun tamamının suyla yıkanması ve toplu iğne yeri kadar kuru yer kalmaması gerekiyor. Bu nedenle vücuda yapışan ve derinin kuru kalmasını sağlayan her şey gusüle aykırıdır. Bu konuyla ilgili Türk Diyanet Vakfının islam ansiklopedisi kısmından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Buraya kadar her şey anlaşıldığına göre konunun bize bakan kısmına detaylı bir bakalım. Gerek çevremden gerek, internet kaynaklarından edindiğim bilgiler şu şekilde.

İpek Kirpik Nedir? Nasıl Uygulanır?

İpek kirpik, insanların doğal kirpiklerine takılan yapay bir kirpik uzantısıdır. Bu kirpikler genellikle sentetik bir malzeme olan PBT (polibutilentereftalat) kullanılarak yapılmaktadır ve kirpikleri daha kalın, daha uzun ve daha dolgun görünüme kavuşturmak için kullanılırlar.

İpek kirpikler, bir profesyonel güzellik uzmanı tarafından uygulanır ve doğal kirpiklerin uçlarına yapıştırılır. Bu işlem genellikle 1-2 saat sürer ve sonucunda daha belirgin bir kirpik çizgisi elde edilir. İpek kirpiklerin doğal kirpiklere zarar vermemesi için doğru bir şekilde uygulanması önemlidir.

Kirpik Yapıştırma: Kirpik uzmanı, özel bir yapıştırıcı kullanarak ipek kirpikleri müşterinin doğal kirpiklerine tek tek yapıştırır. Kirpiklerin yapışma noktaları, doğal kirpiklerin uç kısmına yapıştırılır ve kirpiklerin doğal görünümünü korumak için aralıklar bırakılır.

İpek Kirpik Abdest Geçirir Mi?

Üstte de yazdığımız gibi ipek kirpikler doğal kirpiklerinize yapıştırılarak işlem uygulanmaktadır. İşte asıl sorunda burda ortaya çıkmaktadır. Bu yapıştırıcı su geçirmediği için kirpiğin yapıştığı bölge yapıştırıcı altında kuru kalmaktadır ve bu nedenle ipek kirpiklerin abdest geçirmesi çok mümkün değildir ve gusül abdestiniz olmayabilir. Kısaca ipek kirpik abdest geçirmez diyebiliriz. 

Burada kesin konuşulamamasının nedeni yaptığım araştırmalarda, kimi güzellik uzmanları, bu yapıştırma işlemindeki yapışkanın suyu geçirdiğini, kimisi tam deriye değil de kirpiklere bu yapıştırmanın yapıldığını söylemektedir. Bu nedenle ortaya net bir şey söylemek çok mümkün olmuyor. Ancak bilimsel ve mantıksal olarak yapışkanların su geçirmesi çok da mümkün olmadığı bilinmektedir. Yapışmasa zaten kirpik nasıl duracak düşünüldüğünde.

Yaptığım araştırmalarda şunu gördüm. Her konuda bir ses çıktığı bu tür durumlarda içinizin rahat olması için ipek kirpik yaptırmamanız en doğrusu olacaktır.

Elbette bu konu daha çok dini hassasiyeti olanlar için derlenmiş ve araştırılmış bir konu. Bana da sıkça sorulan bir soru olduğu için araştırıp sizlerle paylaşmak istedim. Bu konuyla ilgili kesin net konuşmak elbette ki bizlerin haddine değil. En doğru bilgiyi diyaneti arayarak edinebilirsiniz. 

Başka bir yazıda görüşmek ümidiyle. Hoşça kalın.

Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Aşamaları

Yazar: Ruj v Oje

Yazılarımız ruj v oje ekibi tarafından özenle hazırlandıktan sonra editörlerimiz tarafından kontrol edilerek yayınlanır. Yazılarımızla ilgili her türlü soru görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Unutmayın her kadın güzeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir