in

Evde Gösterişli Makyaj Nasıl Yapılır?

Evde Gösterişli Makyaj Nasıl Yapılır?

Özel günleriniz için tercih edebileceğiniz gösterişli makyaj modelleri için kuaföre gidilmesine gerek yok. Peki, bu kapsamda evde gösterişli makyaj nasıl yapılır? Bunun için yaklaşık yedi adımda mükemmel bir cilde, göz makyajına ve dudak makyajına ulaşılabilir. Doğru ürünlerin seçimi ve doğru tekniklerin kullanımı en önemli noktalardan biridir.

  • Adımda Önce Cilt Temizliği 

Evde Gösterişli Makyaj Nasıl Yapılır?

Cilt temizliği, kusursuz makyaj yapma tekniklerinin başında gelmektedir. Cilt tipine uygun olarak seçilen bir yüz temizleme ürünüyle cilt temizlenmelidir. Akabinde cilt tipine uygun bir tonik seçilerek ciltte kalabilecek tüm kir temizlenmelidir. Bu adım önemlidir, çünkü cilt yüzeyi ne kadar temiz ve parlak olursa, yapılacak olan makyaj o kadar pürüzsüz ve kalıcı olur. 

  • Adım Cildi Nemlendirme

Cildi Nemlendirme

Derinlemesine temizlenen cilt şimdi nemlendirilmeye hazırdır. Cilde ışıltı veren c vitamini içeren bir maske talimatlara göre uygulanır. Maskenin bekleme süresi dolduktan sonra masaj yapar hareketler ile ciltte kalan maske cilde yedirilir. Eğer gündüz kullanılacak bir makyaj ise bu aşamada güneş kremi sürülmelidir. Eğer akşam için kullanılacak bir makyaj ise güneş kremi adımı atlanarak, doğrudan cilt tipine uygun nemlendirici krem uygulanır. 

  • Adım Makyaj Bazı Kullanımı

Makyaj Bazı

İlk iki adım uygulandıktan sonra evde makyaj yapımına başlanabilmektedir. Makyaj tercihinize göre mat ya da parlak bir makyaj bazı seçilip, özellikle gözeneklerin en yoğun olduğu burun çevresi, çene ve alın bölgesine masaj yapar hareketlerle makyaj bazı uygulanır. Birkaç dakika kuruması beklendikten sonra fondöten uygulamasına geçilir.

  • Adım Doğru Fondöten Seçimi 

Evde Gösterişli Makyaj Nasıl Yapılır?

Evde yapılacak kalıcı ve gösterişli makyaj için makyaj malzemeleri içindenen önemlisi fondötendir. Kaliteli ve cilt tipine uygun olarak seçilen bir fondöten makyajın kalıcılığını artırır. Aynı zamanda ne ile uygulama yapılacağı da önemlidir. Son zamanlarda makyaj süngerleri bir çok makyaj artistinin tercihi durumdadır. Cilt ile ürünü bütünleştiren makyaj süngerleri, ürünün doğal duruş sergilemesi için tercih edilebilir. Ya da uygun bir fondöten fırçası ile ürün  uygulanır. 

  • Adım Kapatıcı Uygulama

Kapatıcı

Cilt tonu fondöten uygulaması ile eşitlendikten sonra, cilt yüzeyindeki kusurları kapatmak, göz altı rengini cilt rengi ile uyumlu hale getirmek ve ciltte ön plana çıkarılmak istenen bölgelerin aydınlatılması için tercih edilen kapatıcı uygulama aşamasına geçilir. Kapatıcı gösterişli göz makyajı adımının da olmazsa olmazıdır. Eğer göz altındaki morluk biraz fazlaysa önce somon rengi bir kapatıcı krem ürün ile gözün en mor kısmı kapatılır. Daha sonra cilt tonundan en fazla 2 ton açık seçilecek bir kapatıcı ürün ile göz altı bölgesi küçük bir makyaj süngeri kullanılarak kapatılır. Makyajın kalıcılığını artırmak için bu aşamada beyaz renkli toz bir pudra ile göz altlarına uygulanan kapatıcı ürün sabitlenir. Göz makyajı sonrası bu ürün temiz bir makyaj fırçası ile süpürülerek temizlenir. 

  • Adım Göz Makyajı 

Göz Makyajı 

Makyajı gösteren en önemli adıma göz makyajıdır. Göz rengine göre üç farklı tonda far seçilir. En koyu renk gözün dış çevresinden başlanarak göz makyajı fırçası ile göz çukuruna uygulanır. Daha sonra orta koyuluktaki renk göz kapağının tamamına makyaj fırçası ile dağıtılır. Son aşamada en açık renk göz farı gözün en iç kısmından başlanarak kaşa doğru hafif miktarda uygulanır. Bu makyajda kullanabilecek renk kombinasyonları giyilecek elbiseye göre de seçilebilir. Örneğin kahve tonlarında bir makyaj yapmak için soğuk tonlarda koyu kahve, daha sıcak tonlu bir kahverengi ve ışıltılı krem rengi bir far kullanılabilir. Üçlü renk kombinasyonları hem makyajı profesyonel gösterecek hem de gözlere ve bakışlara bir derinlik katacağı için daha gösterişli olacaktır. 

Far uygulamasından sonra bakışları keskinleştirmek için ve gözün hattını daha da vurgulamak için eyeliner uygulamasına geçilir ve rimel ile göz makyajı adımı tamamlanır. 

  • Cildi Renklendir

kontür

Son aşamaya gelindiğinde elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kontür uygulanır ve yanaklara allık uygulanır. Göz altı ile elmacık kemikleri arasında kalan alana, burnun ucuna ve kaşların hemen altına aydınlatıcı uygulanarak makyaj tamamlanır.

Sizler de evde gösterişli makyaj nasıl yapılır?  diye düşünenlerdenseniz yukarıdaki 7 adımı takip edebilir ve profesyonel bir makyaj artistinin stüdyosundan çıkmış gibi görünebilirsiniz.

Bir başka yazımızda görüşmek ümidiyle. Hoşça kalın.

Oryal Nedir Ve Evde Oryal Nasıl Kullanılır?

Yazar: Ruj v Oje

Yazılarımız ruj v oje ekibi tarafından özenle hazırlandıktan sonra editörlerimiz tarafından kontrol edilerek yayınlanır. Yazılarımızla ilgili her türlü soru görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Unutmayın her kadın güzeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir